ថ្នាក់គ្រប់គ្រង និងបុគ្គលិកនៃគ្រឹះស្ថានមីក្រូហិរញ្ញវត្ថុ ជី ប៊ី ម.ក បានស្ម័គ្រចិត្តចូលរួមបរិច្ចាគឈាមក្នុងកម្មវិធី "បរិច្ចាគឈាមសង្គ្រោះជីវិត" ជូនដល់មជ្ឈមណ្ឌលជាតិផ្តល់ឈាមនៃក្រសួងសុខាភិបាល ដើម្បីអបអរសាទរ ទិវាអន្តរជាតិនារី ០៨មីនា។ កម្មវិធីនេះត្រូវបានរៀបចំឡើងដោយមជ្ឈមណ្ឌលជាតិផ្តល់ឈាម នៃក្រសួងសុខាភិបាល សហការជាមួយសមាគមធនាគារ សមាគមមីក្រូហិរញ្ញវត្ថុនៅកម្ពុជា រួមទាំងគ្រឹះស្ថានធនាគារ និងហិរញ្ញវត្ថុទាំងអស់នៅកម្ពុជា។
គោលបំណងនៃព្រឹត្តិការណ៍នេះគឺដើម្បីចូលរួមផ្គត់ផ្គង់ឈាមដល់សហគមន៍ និងលើកកម្ពស់ការយល់ដឹងអំពីសារៈសំខាន់នៃការបរិច្ចាគឈាម។ កម្មវិធី "បរិច្ចាគឈាមសង្គ្រោះជីវិត" នេះត្រូវបានធ្វើឡើងនៅវិទ្យាស្ថានសិក្សាបច្ចេកទេសធនាគារ (សែនសុខ) នៅថ្ងៃទី៧ ខែមីនា ឆ្នាំ២០២៥ ចាប់ពីម៉ោង ៨:០០ ព្រឹក ដល់ម៉ោង៤:៣០ រសៀល។ រីករាយទិវាអន្តរជាតិនារី ០៨ មីនា!

The management and staff of G B Microfinance Institution Plc volunteered to donate blood in the "Donate Blood, Save Lives" program for the National Blood Transfusion Centre of the Ministry of Health in Cambodia in order to celebrate International Women's Day, March 8. The program was organized by the National Blood Transfusion Centre in collaboration with the Association of Banks in Cambodia, the Cambodia Microfinance Association and all banking and financial institutions in Cambodia.
The purpose of this event is to contribute to replenishing the community's blood supply and raise awareness about the importance of blood donation. The "Donate Blood, Save Lives" program was held at the Institute for Banking Studies (Sen Sok) on March 7th, 2025, from 8:00 a.m. to 4:30 p.m. Happy International Women's Day, March 8!