ទុនបម្រុងអន្ដរជាតិរបស់កម្ពុជាមានទំហំ២០ប៊ីលានដុល្លារ កើនឡើង១២.៣ភាគរយ
យោងតាមគេហទំព័រ KHMER TIMES ស្តីអំពីរបាយការណ៍ធនាគារជាតិ នៃកម្ពុជា៖ ធនាគារជាតិ នៃកម្ពុជាបានឱ្យដឹងនៅថ្ងៃព្រហស្បតិ៍ថា ទុនបម្រុងអន្តរជាតិរបស់កម្ពុជាបានកើនឡើងដល់ ២០ប៊ីលានដុល្លារក្នុងឆ្នាំ២០២៣ ដែលតំណាងឱ្យការកើនឡើង១២,៣ភាគរយ ធៀបនឹងរយៈពេលមួយឆ្នាំ។ ទុនបម្រុងអន្តរជាតិក្រោមការគ្រប់គ្រងរបស់ធនាគារកណ្តាលរួមមានរូបិយប័ណ្ណបរទេស មាស និងសិទ្ធិដកប្រាក់ពិសេស។
លោកជំទាវបណ្ឌិត ជា សិរី ទេសាភិបាលធនាគារជាតិនៃកម្ពុជាបានមានប្រសាសន៍ក្នុងពិធីបើកកិច្ចប្រជុំប្រចាំឆ្នាំរបស់ធនាគារកណ្តាលថា “ទុនបម្រុងអន្តរជាតិរបស់យើងអាចធានាការនាំចូលទំនិញ និងសេវាកម្មក្នុងរយៈពេលជាងប្រាំពីរខែខាងមុខ”។
លោកជំទាវបណ្ឌិត ជា សិរី បានមានប្រសាសន៍ថា ទុនបម្រុងបរទេសរបស់កម្ពុជានៅតែមានកម្រិតខ្ពស់ ទោះបីជាទុនបម្រុងអន្តរជាតិនៅក្នុងធនាគារកណ្តាលរបស់ប្រទេសមួយចំនួនបានធ្លាក់ចុះយ៉ាងខ្លាំងដោយសារតែភាពមិនច្បាស់លាស់នៅក្នុងទីផ្សារហិរញ្ញវត្ថុអន្តរជាតិ និងអត្រាការប្រាក់គោលខ្ពស់នៅក្នុងប្រទេសអភិវឌ្ឍន៍ក៏ដោយ។
លោកជំទាវបណ្ឌិត បានមានប្រសាសន៍ថា “យើងមានមោទនភាពដែលប្រព័ន្ធធនាគារកម្ពុជានៅតែមានស្ថិរភាពខ្លាំងបន្ទាប់ពីមានការដួលរលំនៃស្ថាប័នធនាគារនៅក្នុងប្រទេសមួយចំនួនដូចជាសហរដ្ឋអាមេរិក និងប្រទេសស្វីស ដែលបានបង្កឱ្យមានការព្រួយបារម្ភយ៉ាងខ្លាំងអំពីស្ថិរភាពហិរញ្ញវត្ថុសកល”។
លោកជំទាវបណ្ឌិត ជា សិរី បានបន្ថែមថា សេដ្ឋកិច្ចកម្ពុជាកើនឡើង៥,៥ ភាគរយក្នុងឆ្នាំ២០២៣ ខណៈដែលអតិផរណាបានធ្លាក់ចុះមកត្រឹម២,១ ភាគរយ ធៀបនឹង៥,៤ ភាគរយកាលពីឆ្នាំមុន។

According to the KHMER TIMES Newspaper's website on the report of the National Bank of Cambodia: Cambodia’s international reserves increased to $20 billion in 2023, representing a year-on-year rise of 12.3 percent, the National Bank of Cambodia said on Thursday.
International reserves under central bank control include foreign currencies, gold and Special Drawing Rights. “Our international reserves can secure the imports of goods and services for the next more than seven months,” Governor of the National Bank of Cambodia H.E. Dr. Chea Serey said at the opening ceremony of the central bank’s annual meeting.
H.E. Dr. Chea Serey said Cambodia’s foreign reserves remained high, although international reserves in some countries’ central banks had significantly declined due to uncertainties in international financial markets and high benchmark interest rates in developed countries.
“We are proud that the Cambodian banking system remains very stable in the wake of the collapse of some banking institutions in some countries such as the United States and Switzerland, which have raised serious concerns about global financial stability,” she said.
H.E. Dr. Chea Serey added that Cambodia’s economy grew by 5.5 percent in 2023, while inflation had declined to 2.1 percent last year from 5.4 percent a year earlier.