អង្ករ«ផ្ការំដួល»របស់កម្ពុជាឈ្នះពានរង្វាន់លើកទី ៧
សារព័ត៌មានកម្ពុជាថ្មី៖ អង្ករពូជ«ផ្ការំដួល» របស់កម្ពុជា ​ទទួលបានជ័យលាភីលេខ១ ​សម្រាប់ឆ្នាំ ២០២៥ ​ជាអង្ករល្អដាច់គេលំ​ដាប់​ថ្នាក់ពិភពលោក នៅក្នុងកម្មវិធីប្រកួតប្រជែង នៃ​សន្និសីទស្រូវអង្ករពិភពលោកនៅថ្ងៃទី ០៩ ខែវិច្ឆិកា ឆ្នាំ ២០២៥។
មន្ត្រីក្រសួងកសិកម្ម រុក្ខាប្រមាញ់ និងនេសាទ បានគូសបញ្ជាក់ថា នេះជាលើកទី ៧ ហើយដែលអង្ករកម្ពុជា បានទទួល​ជ័យលាភីជាអង្ករដែលមានគុណភាពល្អ ហើយនេះ គឺជាមោទនភាពសម្រាប់កម្ពុជា និងជាឱកាស​​​​​​​​​​​​​​ក្នុងការជំរុញការនាំចេញ​​​​​​​​​​​​​​អង្ករកម្ពុជា ទៅកាន់ទីផ្សារអន្តរជាតិ ​​​​​​​​​បន្ថែមទៀត។
​អង្ករកម្ពុជាពូជ «ផ្ការំដួល» ត្រូវបានឈ្នះពានជាអង្ករល្អដាច់គេលំដាប់ពិភពលោក ក្នុងចំណោម​ប្រទេសជាច្រើនដែលបានចូលរួមលើពិភពលោក។
ការឈ្នះពានរង្វាន់អង្ករល្អបំផុតក្នុងពិភពលោក (Worlds Best Rice 2025) នៅក្នុងសន្និសីទស្រូវអង្ករពិភពលោក ឆ្នាំ២០២៥ នៅកម្ពុជា រៀបចំដោយ The Rice Trader រយៈពេល៣ថ្ងៃចាប់ពីថ្ងៃទី ៧-៩ ខែវិច្ឆិកា ឆ្នាំ២០២៥ នៅរាជធានីភ្នំពេញ ដែលនេះជាលើកទី ៧ ហើយ ដែលកម្ពុជាឈ្នះពានរង្វាន់អង្ករល្អដាច់ ក្នុងកម្មវិធីលំដាប់ពិភពលោកមួយនេះ ដោយ លើកទី១ទទួលបានកាលពីឆ្នាំ២០១២, លើកទី២ នៅឆ្នាំ២០១៣, លើកទី៣ នៅឆ្នាំ២០១៤, លើកទី៤ នៅឆ្នាំ២០១៨, លើកទី៥ នៅឆ្នាំ២០២២, លើកទី៦ នៅឆ្នាំ២០២៤, និងចុងក្រោយនៅឆ្នាំ២០២៥ នេះ។
ការឈ្នះពានរង្វាន់នេះ គឺបានមកពីការគិតខំប្រឹងប្រែងរបស់រប្រជាកសិករកម្ពុជា ដែលបានចូលរួមខិតខំប្រឹងប្រែងផលិតអង្ករកម្ពុជា ជំរុញធ្វើយ៉ាងណាឲ្យមានគុណភាពខ្ពស់រហូតមានការទទួលស្គាល់ពីអន្តរជាតិនូវគុណតម្លៃ និងគុណភាពនៃអង្ករកម្ពុជារហូតមក។
របាយការណ៍​របស់អគ្គនាយកដ្ឋានកសិកម្ម បង្ហាញថា ក្នុងរយៈពេល ៩ ខែ ឆ្នាំ ២០២៥ កម្ពុជានាំចេញអង្ករចំនួន ជិត ៦០ ម៉ឺនតោន (៥៩៦ ៣៤៣) ទៅកាន់ទិសដៅ ៨៨ ប្រទេស គិតជាទឹកប្រាក់ប្រមាណ ៤៥៥ លានដុល្លារ កើនឡើង ៣០,៤៣% ធៀបនឹងរយៈពេលដូចគ្នានៅឆ្នាំ ២០២៤៕

Kampuchea Thmey Daily: Cambodia has claimed the World’s Best Rice Award for the seventh time at the 2025 World Rice Conference, reinforcing its status as a leading producer of premium rice.
The announcement was made Friday during the closing ceremony of the three-day conference, hosted by The Rice Trader from Nov. 7–9 in Phnom Penh.
Cambodia first won the title in 2012 and repeated the achievement in 2013, 2014, 2018, 2022 and 2024. This year’s win marks another milestone for the country’s agricultural sector and rice exporters.
The annual conference brings together global rice producers, traders and policy-makers to discuss market trends, quality standards and innovation. This year’s theme focused on resilience, quality and sustainability.
Cambodia’s Deputy Prime Minister, representing the Prime Minister, joined national and international dignitaries at the opening ceremony.
According to the Cambodia Rice Federation, the country exported 596,341 tonnes of milled rice in the first nine months of 2025, a 33.7% increase over the same period last year. Fragrant rice varieties accounted for about 77.65% of total exports.
Government investments in irrigation, milling technology and seed development have contributed to the sector’s growth in both volume and quality.