ឧកញ៉ា តាំង គួងហាវ ជាប់ឆ្នោតធ្វើជាប្រធានក្រុមប្រឹក្សាភិបាលសមាគមថ្មអារកម្ពុជាអាណ្ណត្តិទី១
ឧកញ៉ា News ឧកញ៉ា តាំង គួងហាវ ត្រូវបានសមាជិកនៃសមាគមផ្តល់ទំនុកចិត្តបោះឆ្នោតជាប់ជាប្រធានក្រុមប្រឹក្សាភិបាលសមាគមថ្មអារកម្ពុជាអាណ្ណត្តិទី១ ជាផ្លូវការ។
ការបោះឆ្នោតនេះ ធ្វើឡើងកាលពីរសៀលថ្ងៃទី០២ ខែកុម្ភៈ ឆ្នាំ២០២៦ នៅទីស្តីការក្រសួងរ៉ែ និងថាមពល ដោយមានការអញ្ជើញចូលរួមពី ឧកញ៉ាបណ្ឌិត អ៊ុន យុទ្ធី អនុប្រធានសភាពាណិជ្ជកម្មកម្ពុជា និងជាសហប្រធានក្រុមការងារ “ញ” តំណាងផ្នែកឯកជន នៃយន្តការវេទិកា​​​​​រាជរដ្ឋាភិបាល-ផ្នែកឯកជន ក្រោមអធិបតីភាពរបស់ ឯកឧត្តម កែវ រតនៈ រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងរ៉ែ និងថាមពល។
បន្ថែមពីនេះ សន្និបាតបោះឆ្នោតជ្រើសរើសក្រុមប្រឹក្សាភិបាលសមាគមថ្មអារកម្ពុជាអាណ្ណត្តិទី១នេះ ក៏មានការអញ្ជើញចូលរួមផងដែរពីសំណាក់មន្ត្រីពាក់ព័ន្ធនៃក្រសួងរ៉ែ និងថាមពល តំណាងក្រសួង ស្ថាប័ន តំណាងក្រុមហ៊ុនឯកជនពាក់ព័ន្ធក្នុងវិស័យថ្មអារ និងអ្នកពាក់ព័ន្ធជាច្រើនផងដែរ។
បើយោងតាមការបញ្ជាក់ឱ្យដឹងពីសភាពាណិជ្ជកម្មកម្ពុជា ជាលទ្ធផលនៃការបោះឆ្នោត ឧកញ៉ា តាំង គួងហាវ ត្រូវបានសមាជិកនៃសមាគមផ្តល់ទំនក់ចិត្តបោះឆ្នោតជាប់ជាប្រធានក្រុមប្រឹក្សាភិបាលសមាគមថ្មអារកម្ពុជាអាណ្ណត្តិទី១ ជាផ្លូវការ អមដោយអនុប្រធាន ២រូប និងសមាជិកក្រុមប្រឹក្សាភិបាល ៣រូបផ្សេងទៀតផងដែរ។
សូមគូសបញ្ជាក់ផងដែរថា សមាគមថ្មអារកម្ពុជា ត្រូវបានផ្លាស់ប្តូរឈ្មោះថ្មីដែលដំបូងសមាគមនេះមានឈ្មោះថា សមាគមថ្មក្រានីតកម្ពុជា៕

Kampucheathmey New: PHNOM PENH, Feb 3, 2026 (KPT) – Cambodia on Tuesday announced the establishment of the Dimension Stone Association of Cambodia, bringing together 60 local and international companies in the granite and stone sector to strengthen domestic production and expand exports.
The association, which elected its leadership at the founding meeting, will represent member interests through policy dialogue, joint marketing, technology transfer and job creation. Officials said it also aims to raise the profile of Cambodian stone products in overseas markets.
Mines and Energy Minister Keo Rattanak welcomed the launch, describing it as a milestone for the country’s industrial development. “The Ministry of Mines and Energy will support this work through continued engagement and grant assistance,” he said, adding that he was proud to serve as Honorary Chair.
The new body is expected to facilitate closer cooperation between Cambodian producers and international partners, while promoting standards and competitiveness in the sector. Industry representatives said the association would help position Cambodia as a reliable supplier of dimension stone products for both domestic construction and global demand.