កម្ពុជាសម្រេចលើកលែង«ទិដ្ឋការ ឬVISA» សាកល្បងសម្រាប់ពលរដ្ឋចិន ចាប់ពីថ្ងៃទី១៥ មិថុនា ដល់១៥ តុលា ២០២៦
សារព័ត៌មានស៊ីស៊ីថែមស៍៖ រាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា នៅថ្ងៃទី ២ធ្នូ ម្សិលមិញ បានសម្រេចផ្ដល់ការលើកលែងទិដ្ឋាការសាកល្បងសម្រាប់ពលរដ្ឋចិន ធ្វើដំណើរពីប្រទេសចិន ក្នុងអំឡុងពេល ៤ខែ ​​​​​​​​​គិតចាប់ពីថ្ងៃទី១៥ ខែមិថុនា ដល់ថ្ងៃ ទី១៥ ខែតុលា ឆ្នាំ២០២៦។នេះបើយោងតាមលិខិតរបស់ទីស្តីការគណៈរដ្ឋមន្ត្រី ដោយយោងតាមចំណាររបស់សម្តេច ហ៊ុន ម៉ាណែត នាយករដ្ឋមន្ត្រីកម្ពុជា។
ការអនុវត្តផ្ដល់ការលើកលែងទិដ្ឋាការសាកល្បង​​​​សម្រាប់ពលរដ្ឋចិន គឺរយៈពេលស្នាក់នៅចំនួន ១៤ថ្ងៃ ក្នុងអំឡុងពេល ៤ខែ គិតចាប់ពីថ្ងៃទី១៥ ខែមិថុនា ដល់ថ្ងៃ ទី១៥ ខែតុលា ឆ្នាំ២០២៦ ដោយពុំតម្រូវឱ្យមានពាក្យស្នើសុំ និងពុំមានបង់កម្រៃ ដោយគ្រាន់ត បំពេញ E-arrival card។ក្នុងអំឡុងពេលសុពលភាពនៃការអនុវត្ត ភ្ញៀវចិនអាចអញ្ជើញមក កម្ពុជាប៉ុន្មានលើកក៏បាន។
ជាមួយគ្នានោះ រាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា បានបើកផ្លូវឱ្យក្រសួងការបរទេសកម្ពុជា ដាក់ស្នើទៅរដ្ឋាភិបាលចិន ដើម្បីពិនិត្យ ឱ្យបន្ធូរបន្ថយ និងសម្រួលនីតិវិធីនៃការស្នើសុំទិដ្ឋាការដល់ទេសចរខ្មែរ ទៅប្រទេសចិន ដើម្បីឈានដល់ការអនុវត្តការលើកលែងទិដ្ឋាការបដិការតែម្ដង នាពេលអនាគត ជាពិសេសដើម្បីមានប្រសិទ្ធភាព គួរសហការជាមួយវិស័យឯកជន ដើម្បីធ្វើការផ្សព្វផ្សាយទៅគោលដៅចិន ឱ្យបានល្អ និងឆាប់រហ័ស៕

Khmer Times News: The Royal Government of Cambodia has decided to grant a trial visa exemption for Chinese citizens traveling from China, allowing a stay of 14 days during a 4-month period from June 15 to October 15, 2026, without the need for an application and without paying a fee.
Chinese nationals will just have to fill an E-arrival card, according to a letter from the Council of Ministers.
According to the same letter, during the validity of the visa exemption, Chinese visitors can visit Cambodia as many times as they want.
In addition, the Royal Government has authorized the Ministry of Foreign Affairs and International Cooperation to negotiate with the Chinese government to ease and simplify the visa application procedures for Cambodian tourists to China in order to implement a reciprocal visa exemption in the future.