នៅថ្ងៃទី៣១ ខែធ្នូ ឆ្នាំ២០២៤ ធនាគារជាតិ នៃកម្ពុជា បានចេញសេចក្តីជូនដំណឹង ស្តីពីការទប់ស្កាត់ការប្រើប្រាស់ក្រដាសប្រាក់ដុល្លារអាមេរិកក្លែងក្លាយ ជូនដល់គ្រឹះស្ថានធនាគារ និងហិរញ្ញវត្ថុ និងសាធារណជន ដូចខាងក្រោម៖១.គ្រឹះស្ថានធនាគារនិងហិរញ្ញវត្ថុដកហូតក្រដាសប្រាក់ដុល្លារអាមេរិកក្លែងក្លាយ ពីអតិថិជនដោយគ្មានសំណង រួចបញ្ជូនទៅភ្នាក់ងារសម្ងាត់អាមេរិកជាមួយនឹងរបាយការណ៍ដូចមានភ្ជាប់ក្នុងឧបសម្ព័ន្ធ ...
ធនាគារជាតិ នៃកម្ពុជា៖ ឥណទានតាមវិស័យ គិតត្រឹមខែតុលា ឆ្នាំ២០២៤ ឥណទានផ្តល់ដោយគ្រឹះស្ថានធនាគារ និងហិរញ្ញវត្ថុទៅក្នុងវិស័យសេដ្ឋកិច្ចមានចំនួន ២៤៧.៦៣១ ប៊ីលានរៀល (ស្មើនឹង ៦០,៩ ប៊ីលានដុល្លារអាមេរិក) កើន ២,២% ធៀបនឹងឆ្នាំមុន។ ការកើនឡើងនេះរួមចំណែកចម្បងដោយកំណើនឥណទានទៅកាន់វិស័យជួញដូរដុំ និងរាយ សំណង់ អចលនទ្រព្យ កម្មន្តសាល និងវិស័យផ្សេងៗទៀត។ ...
សារព័ត៌មានថ្មីៗ៖ ធុរជន រួមទាំងភ្ញៀវទេសចរកម្ពុជា និងចិន អាចប្តូររូបិយបណ្ណក្នុងស្រុក ទៅជាប្រាក់រៀលខ្មែរបាន នៅអាកាសយានដ្ឋានឆុងជីង ទីក្រុងឆុងជីង ប្រទេសចិន ពីពេលនេះតទៅ។ ការណ៍នេះ ត្រូវបានធ្វើឡើងបន្ទាប់ពីក្រុមហ៊ុន Travelex ដែលជាក្រុមហ៊ុនប្តូរប្រាក់បរទេសឈានមុខគេ ចាប់ផ្តើមជួញដូរប្រាក់រៀលរបស់កម្ពុជាក្នុងបរិវេណព្រលានយន្តហោះឆុងជីង។ ធនាគារជាតិ នៃកម្ពុជា បានស...
នារសៀលថ្ងៃទី២៨ ខែតុលា ឆ្នាំ២០២៤ ថ្នាក់គ្រប់គ្រងគ្រឹះស្ថានមីក្រូហិរញ្ញវត្ថុ ជី បី ម.ក ដឹកនាំដោយលោក ជេដ្ឋ គីមជិន នាយកប្រតិបត្តិ អញ្ជើញដាក់កម្រងផ្កាគោរពវិញ្ញាណក្ខន្ធសព ឯកឧត្តម ជា ចាន់តូ ទេសាភិបាលកិត្តិយស ធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា និងជាតំណាងរាស្ត្រ ដែលបានទទួលមរណភាពកាលពីថ្ងៃទី២៥ ខែតុលា ឆ្នាំ២០២៤ ក្នុងជន្មាយុ ៧៣ឆ្នាំ ដោយរោគាពាធ។ ...
រាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជាបានអនុញ្ញាតឱ្យធនាគារជាតិ នៃកម្ពុជា ចេញផ្សាយធនប័ត្រអនុស្សាវរីយ៍ប្រភេទ ២០០.០០០រៀល និងដាក់ឱ្យចរាចរនៅទូទាំងព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា ដើម្បីអបអរសាទរខួបលើកទី២០ នៃការគ្រងព្រះបរមរាជសម្បត្តិ ព្រះករុណាព្រះបាទសម្តេចព្រះបរមនាថ នរោត្តម សីហមុនី ព្រះមហាក្សត្រនៃព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា យោងតាមអនុក្រឹត្យលេខ ២៣១-អនក្របក ស្តីពីការចេញផ្សាយធនប័ត្រអនុស្សាចរីយ៍ ប្រភេទ២០០,០០០រៀល ចុះហត្ថលេ...
ដើម្បីឆ្លើយតបទៅនឹងការកើនឡើងនៃប្រជាប្រិយភាពនៃការទូទាត់តាមប្រព័ន្ធឌីជីថល ធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា បានអំពាវនាវឱ្យធនាគារ គ្រឹះស្ថានហិរញ្ញវត្ថុ និងសេវាកម្មទូទាត់ទាំងអស់ ពង្រឹងសមត្ថភាពរបស់ពួកគេក្នុងការឆ្លើយតបទៅនឹងការវាយប្រហារតាមអ៊ីនធឺណិត និងពង្រឹងយន្តការគាំទ្រអតិថិជនសម្រាប់ការដោះស្រាយការក្លែងបន្លំការទូទាត់តាមប្រព័ន្ធឌីជី...

The National Bank of Cambodia released an announcement to prevent counterfeit dollar bills.
On December 31, 2024, the National Bank of Cambodia released an announcement on preventing counterfeit U.S. dollars to banking and financial institutions and the public, such as the following: 1. The banking and financial institutions withdrew counterfeit U.S. dollars from customers without compensation and sent them to the US Secret Service with the report as attached in t...
Credit serves as an important source of fund for consumers and enterprises
National Bank of Cambodia: Credit serves as an important source of fund for consumers and enterprises, enabling them to expand their businesses and plays a vital role in supporting economic activities, create jobs, and enhance productivity.   As of October 2024, the total credit provided by banking and financial institutions to the economic sector amounted to 247,631 b...
KHMER RIEL AVAILABLE FOR TRADING IN CHINA
Khmer Times News: Khmer Riel (KHR) was launched for currency trading on the list at the Travelex’s money exchange counters in the Chongqing Jiangbei International Airport in China on Tuesday.   The launch ceremony was presided over by Kunthea Ngin, Director of Foreign Exchange Management Department and Sophea Eng, Director of Banking Services Department, with the coopera...
Laying a wreath and paying last respects to late H.E Chea Chanto
In the afternoon of October 28, 2024, the management team of G B Microfinance Institution Plc led by Mr. Chet Kimchin, Chief Executive Officer, lays a wreath and pays last respects to late H.E Chea Chanto, Honorary Governor of the National Bank of Cambodia and Member of the National Assembly who passed away on Oct. 25 at the age of 73 from a disease. ...
The Royal Government of Cambodia has authorized the National Bank of Cambodia (NBC) to officially issue​ and circulate a 200,000 riel banknote to mark the 20th anniversary of King Norodom Sihamoni's coronation, following a sub-decree No.231អនក្របក on the issuance of the 200,000 riel banknote was signed by Samdech Moha Borvor Thipadei Hun Manet, Prime Minister of the Kingd...